W latach 70-tych i 80-tych dzieci z miejscowości: Dobiesław, Wiekowo   i Wiekowice uczęszczały do szkoły podstawowej funkcjonującej w kilku budynkach na terenie wsi Dobiesław i Wiekowice. W latach 80-tych rozpoczęto budowę przestronnego i funkcjonalnego budynku nowej szkoły, do której mogliby uczęszczać uczniowie z pobliskich wsi.

1 września 1986 roku odbyła się inauguracja  roku szkolnego 1986/1987  w budynku nowej szkoły.  Pierwszym dyrektorem szkoły była mgr Izabela Nowakowska, która pełniła tę funkcję w latach 1986-1997. Naukę w szkole rozpoczęło 157 uczniów w klasach I-VIII i 22-woje dzieci w oddziale przedszkolnym pod wodzą 11 nauczycieli.

29 września 1986 roku odbyło się pierwsze, w historii szkoły, uroczyste ślubowanie - rocznik 1979. Pasowanych na ucznia zostało 17-cioro dzieci. Wychowawcą pierwszaków była Irena Skwierawska.

23 czerwca 1987 roku odbyło się pożegnanie pierwszych absolwentów  - rocznik 1972. Mury szkoły opuściło 18 uczniów. Ich wychowawcą była Teresa Grelik, nauczyciel języka polskiego.

W styczniu 1994 roku dzięki staraniom Społecznego Komitetu Budowy Sali Gimnastycznej oddano od użytku uczniów nowoczesną salę gimnastyczną. Budowę pomieszczenia sportowego zakończono w grudniu 1993 roku. Ogromnym zaangażowaniem w pracach wykazał się pan Zbigniew Matecki, wieloletni nauczyciel matematyki.

1 września 1996 uczniowie klas V – VIII ze Szkoły Podstawowej  w Jeżyczkach zostali włączeni do społeczność szkolnej w Dobiesławiu.   

1 września 1997 roku dyrektorem szkoły w Dobiesławiu została   mgr Małgorzata Gał,.

Rok 1999 przyniósł zmiany w oświacie. W zreformowanej szkole utworzono sześcioklasową szkołę podstawową oraz trzyletnie gimnazjum.

W budynku w Dobiesławiu powołano do istnienia Szkołę Podstawową   z dyrektorem mgr Małgorzatą Gał oraz Gimnazjum nr 1 z dyrektorem Bogdanem Herbeciem.

1999 uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 1 w Dobiesławiu złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani na gimnazjalistów. W ceremonii uczestniczyło 40  pierwszoklasistów. Opiekę wychowawczą nad uczniami sprawowali Łukasz Neubaer, nauczyciel języka angielskiego oraz Joanna Witkowska, nauczyciel języka polskiego.

W 2000 roku 40 uczniów – rocznik 1986 -  zostało ostatnimi absolwentami ośmioklasowej Szkoły Podstawowej w Dobiesławiu. Wychowawcą klasy VIII a był Paweł Haręża, nauczyciel historii. Wychowawcą klasy VIII b była Beata Matyszczuk, nauczyciel muzyki. 

20 czerwcu 2002 roku mury Gimnazjum nr 1 w Dobiesławiu opuścili pierwsi abiturienci. Klasę III a  ukończyło 23 uczniów. Ich wychowawcą była Małgorzata Pikulik, nauczyciel matematyki. Klasę III b ukończyło 14 uczniów. Ich wychowawcą była Joanna Witkowska, nauczyciel języka polskiego. 

1 września 2003 roku został powołany do istnienia Zespół Szkół nr 1  w Dobiesławiu. W skład zespołu weszła Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum nr 1. Dyrektorem Zespołu Szkół nr 1 w Dobiesławiu została mgr Małgorzata Gał. 

Jednym z priorytetów funkcjonowania placówki jest zapewnienie uczniom bezpieczeństwa.  Uczniowie mają możliwość udziału w licznych akcjach oraz konkursach. Od wielu lat szkoła jest organizatorem Gminnego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego, podczas którego uczniowie  z Dobiesławia zajmują czołowe lokaty. Pierwszy konkurs odbył się w 1999 roku. 

Zespół Szkół nr 1 w Dobiesławiu był organizatorem   IV Międzynarodowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obchody odbywały się w dniach 05 – 11 kwietnia 2004. Ideą programu było „Szacunek to bezpieczeństwo”. Patronat nad obchodami sprawował Zachodniopomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Koszalinie.

16 – 17.04.2004, z inicjatywy społeczności zuchowej i harcerskiej zorganizowano na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Dobiesławiu, Gminny Biwak Gromad Zuchowych i Drużyn Harcerskich pod nazwą „ Każdy zuch i harcerz Ci to powie, że sport to zdrowie”. Komendant Hufca Sławno, Paweł Blum, za propagowanie idei harcerskiej oraz uniwersalnych wartości, wręczył szkole

„Certyfikat Szkoły Przyjaznej Harcerstwu”.

1 września 2004 roku, kierując się dobrem dziecka, nauczyciele  z Zespołu Szkół nr 1 w Dobiesławiu,  włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” propagującej codzienne głośne czytanie dzieciom. Każdy dzień w szkole w Dobiesławiu rozpoczynał się od przeczytania fragmentów książki, wybranej przez dzieci. Szkolnym koordynatorem działań została Małgorzata Pietruk, nauczyciel wychowania przedszkolnego.

03.09.2004 roku progi szkoły przekroczył Grzegorz Andrzej Niski, senator Rzeczpospolitej Polskiej.

26 listopada 2004 roku, w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, szkołę odwiedził Jerzy Zelnik, znakomity aktor filmowy i teatralny. Gość zaprezentował dzieciom „Legendę o królu Popielu”. Opowiadał o swoich pierwszych spotkaniach z książką. Zachęcał wszystkich do jak najczęstszego korzystania z książek, które są  według niego skarbnicą wiedzy i mądrości. Aktor podzielił się również ze słuchaczami swoimi wrażeniami z planu filmowego i scen teatralnych.

10 lutego 2005 roku, w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wizytę w szkole w Dobiesławiu złożył wójt gminy darłowskiej, Franciszek Kupracz. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały wierszy Jana Brzechwy, które  wójt przedstawił w sposób bardzo humorystyczny. Franciszek Kupracz potraktował słuchaczy jak swoje wnuczęta, zasiadł z nimi na dywanie i opowiadał niezwykłe historie. Swoim ciepłem bardzo ujął dzieci, które długo wspominały to spotkanie.

 11 marca 2005 roku, w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, szkołę odwiedziła Emilia Krakowska. Wybitna aktorka przygotowała dla dzieci wiersze Ludwika Jerzego Kerna. Niezapomniana Jagna z „Chłopów”, przeczytała o przygodzie pewnej żyrafy      u fotografa, dwóch jeżach, które czesały się tylko na jeża. Dzieci musiały również ocenić czy postępowanie „Pierwszego” było właściwe. Interpretacja utworów bardzo podobała się słuchaczom. Artystka opowiedziała również  o swoich spotkaniach z Ludwikiem Jerzym Kernem na wieczorkach czytelniczych. Własnym przykładem zachęcała wszystkich do czytania literatury pięknej.

22 kwietnia 2005 roku, w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, zaproszenie do szkoły przyjął ks. proboszcz Tadeusz Gorla. Kapłan przyniósł z sobą „Biblię dla najmłodszych” autorstwa księdza biskupa Antoniego Długosza, znanego z programu katolickiego „Ziarno”. Gość tłumaczył słuchaczom prawdy wiary i wskazywał drogowskazy, którymi powinni kierować się w życiu. Młode pokolenie z wielkim skupieniem wsłuchiwało się w nauki płynące z biblii.

 

29 kwietnia 2005 roku, w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”,  do Dobiesławia przyjechał Wojciech Malajkat, aktor teatralny i filmowy. W roku andersenowskim, gość zaprezentował „Księżniczkę na ziarnku grochu”.  Przedstawił biografię duńskiego pisarza. Namawiał dzieci, aby stały się poszukiwaczami uniwersalnych wartości zawartych w książkach. Opowiadał o kulisach filmu i teatru. Zachwycił wszystkich zabawnymi anegdotami z planu filmowego.

9 czerwca 2005 roku, ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom”, własnym przykładem, wsparli sołtysi wsi Wiekowice, Jadwiga Solecka oraz Dobiesławia, Tomasz Denkiewicz. Włodarze wsi przygotowali dla dzieci opowieść pt. „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” Marii Konopnickiej. Sołtysi na zmianę prezentowali kolejne przygody głównego bohatera. Na zakończenie przedstawili informacje na temat życia i twórczości znakomitej polskiej pisarki oraz zachęcali do rozwijania zainteresowań czytelniczych.

Od 2005 roku w szkoła jest organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Biblijnego. Celem konkursu jest poznawanie Pisma Świętego, propagowanie zasad chrześcijańskich  oraz rozwijanie postaw moralnych. Do udziału w zmaganiach konkursowych zapraszani są uczestnicy z zaprzyjaźnionych szkół  w Jeżyczkach oraz Iwięcinie.

6 października 2006 roku odbyły się obchody 20-lecie istnienia Szkoły Podstawowej w Dobiesławiu. Uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście w uroczysty sposób świętowali dwudziestą rocznicę otwarcia szkoły.  Zasłużeni pracownicy szkoły zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami, podziękowaniami oraz kwiatami.  Wójt Gminy Darłowo oraz Firma „PROBUD” otrzymali statuetkę „Przyjaciel Szkoły” za zaangażowanie oraz wspieranie działalności szkoły. 

JSN Dona is designed by JoomlaShine.com